Recent News
Budapeszt

Mieszcząca się w neorenesansowym budynku z końca XIX wieku, imponująca Węgierska Opera Państwowa w Budapeszcie (Andrassy ut 22) jest odpowiednim świadectwem bogatej spuścizny architektonicznej Węgier. Wewnątrz, uderzające wizualnie freski i inkrustowane złotem loże mogą łatwo odciągnąć uwagę od oper, koncertów klasycznych i baletów. Udział w jednym z wystawnych przedstawień pozwala na wchłonięcie wielkiej i dostojnej atmosfery, którą Węgierska Opera Państwowa emituje w pełnej krasie. Typowe ceny za wieczorne przedstawienia zaczynają się od około 3,300 HUF (17 USD). Nawet jeśli nie zdecydujesz się na wieczór piruetów lub arii, 45-minutowa dzienna wycieczka po operze pozostawia wielu odwiedzających w zachwycie.

Jeszcze do 1873 roku Budapeszt (położony w północnych Węgrzech) był dwoma odrębnymi miastami – pagórkowatą Budą i płaskim Pesztem – rozdzielonymi przez rzekę Dunaj. Obecnie Budapeszt jest miastem tętniącym życiem, które oferuje wyjątkową ofertę kulturalną, a także spacery po mieście, sezonowe festiwale i muzea pełne wszystkiego, od sztuki i historii po bardziej niezwykłe zabytki – takie jak intrygujące zmumifikowane ramię króla Istvána, pierwszego chrześcijańskiego króla Węgier, w Bazylice św.

Centrum Budapesztu jest wypełnione dziesiątkami kawiarni. Diety należy pozostawić w domu, ponieważ łatwo przekonacie się, że wasze siły odporności zostaną przetestowane do granic możliwości, biorąc pod uwagę całą gamę słodkich przysmaków i ciastek dostępnych w uroczych kawiarniach miasta. Jednym z dekadenckich ciast, których należy poszukać, jest retes, płatkowy strudel wypełniony jabłkami, wiśniami, serem lub makiem.Prawdopodobnie najlepszym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania jest główna ulica Andrassy Avenue w Peszcie, gdzie Węgierska Opera Państwowa znajduje się wśród wielu sklepów detalicznych, eleganckich restauracji i kawiarni.

Naprzeciwko opery, Muvesz Kavehaz – Artist Coffeehouse – (Andrassy ut 29) wyróżnia się z tłumu. Ta tradycyjna węgierska kawiarnia ma swój własny charakter. Lustra w barokowym stylu dają poczucie elegancji i przestronności, a wiklinowe krzesła skupione wokół małych stolików dodają atmosfery. Kusząco wyeksponowane ciasta, torty i ciastka są idealnym dodatkiem do parujących filiżanek mocnej, ciemnej kavy.

Jeśli lubisz chodzić (a jaki jest lepszy sposób na spalenie tych kawałków torty?), docenisz niezliczone ulice Budapesztu, które są przystosowane dla pieszych. Piękna sceneria miasta i liczne trasy spacerowe są idealne na wszystko, od luźnych przechadzek po ożywcze spacery. Godne uwagi są spacery po spokojnej, zielonej Wyspie Małgorzaty (wyspa ma około 2,5 km długości i jest położona na środku Dunaju, można na nią dotrzeć pieszo lub tramwajem) oraz Wzgórzach Budy, gdzie znajduje się Rezerwat Dzikich Zwierząt Budakeszi. Podczas spaceru po mieście nie zapomnij spojrzeć w górę, w dół i dookoła, ponieważ znajdziesz wspaniałe przykłady architektury, w tym wiele budynków w stylu Art Nouveau.

Po drugiej stronie mostu łańcuchowego Széchenyi, po stronie Budy, znajduje się Dzielnica Zamkowa. Składa się z Wzgórza Zamkowego i Watertown, obszar ten jest przesiąknięty historią królewską, wojskową i religijną. Sześćdziesiąt metrów nad Dunajem, Wzgórze Zamkowe jest zbudowane nad rozległą siecią jaskiń – obejmującą około 28 km (17 m) w sumie – wyrzeźbionych w krajobrazie przez źródła termalne. Oprócz zabytków, takich jak Pałac Królewski, Brama Wiedeńska i neogotycki Kościół Macieja (Mátyás Templom), znajdziesz szereg muzeów na Wzgórzu Zamkowym, w tym Muzeum Historii Wojskowości, Muzeum Farmacji Złotego Orła i Węgierskiej Galerii Narodowej. Ta ostatnia jest domem dla stałych kolekcji znanych węgierskich artystów. Do najważniejszych dzieł sztuki należą barokowe prace Jakaba Bogdany’ego oraz XX-wieczne dzieła artysty Karoly’ego Ferenczy’ego i rzeźbiarza Ferenca Medgyessy’ego. Most łańcuchowy Széchenyi, zbudowany przez Szkota Adama Clarka i ukończony w 1849 roku, jest najbardziej zapierającym dech w piersiach i ozdobnym. Ten najstarszy most w Budapeszcie oferuje więcej niż tylko przejście dla pieszych; zatrzymaj się w dowolnym miejscu na moście, a będziesz traktowany jako fantastyczne widoki i możliwości fotografowania.

Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się również Dom Wina Węgierskiego (Szentháromság ter 6). Odwiedzający mogą dowiedzieć się o 22 regionach uprawy winorośli na Węgrzech, a także spróbować wybranych trunków podczas wycieczki degustacyjnej.

Jedną z cech charakterystycznych Budapesztu jest to, że został on zbudowany na bazie około 100 źródeł termalnych (na terenie całych Węgier znajduje się około 1000 źródeł), które stanowią podstawę renomowanych uzdrowisk miejskich. W mieście znajduje się około czterech tuzinów uzdrowisk, od medycznych i terapeutycznych po publiczne łaźnie. Kilka dużych hoteli oferuje spa, a największą sławą cieszy się słynne kąpielisko termalne Gellért (Szent Gellért ter 1), w luksusowym hotelu Gellért. Wody z tego źródła były pierwotnie kierowane przez Rzymian do łaźni publicznych. Łaźnia termalna Gellért, zbudowana w 1918 roku, oferuje szeroki zakres możliwości, w tym basen termalny, basen musujący i basen z falami. Taras do opalania dla naturystów, wraz z dużym basenem zewnętrznym, jest otwarty od kwietnia do września.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *