Recent News
Stres

Rodzaje

Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH)Źródło Trusted rozpoznać dwa rodzaje stresu: ostry i przewlekły. Wymagają one różnych poziomów zarządzania.

NIMH identyfikuje również trzy przykładowe rodzaje stresorów:

stres rutynowy, taki jak opieka nad dziećmi, obowiązki domowe czy finansowe

nagłe, zakłócające zmiany, takie jak żałoba w rodzinie lub utrata pracy

stres traumatyczny, który może wystąpić w wyniku skrajnej traumy w wyniku poważnego wypadku, napadu, katastrofy ekologicznej lub wojny.

Stres ostry

Ten rodzaj stresu jest krótkotrwały i zazwyczaj jest to bardziej powszechna forma stresu. Ostry stres często rozwija się, gdy ludzie rozważają presję wydarzeń, które niedawno miały miejsce lub stoją przed nadchodzącymi wyzwaniami w najbliższej przyszłości.

Na przykład, osoba może czuć się zestresowana niedawną kłótnią lub nadchodzącym terminem. Jednak stres zmniejszy się lub zniknie, gdy osoba rozwiąże spór lub dotrzyma terminu.

Ostre stresory są często nowe i mają jasne i natychmiastowe rozwiązanie. Nawet w przypadku trudniejszych wyzwań, przed którymi stają ludzie, istnieją możliwe sposoby wyjścia z sytuacji.

Ostry stres nie powoduje takich samych szkód jak długotrwały, przewlekły stres. Krótkotrwałe efekty obejmują napięciowe bóle głowy i rozstrój żołądka, a także umiarkowaną ilość niepokoju.

Jednak powtarzające się przypadki ostrego stresu przez dłuższy czas mogą stać się przewlekłe i szkodliwe.

Stres przewlekły

Ten rodzaj stresu rozwija się przez długi czas i jest bardziej szkodliwy.

Trwające ubóstwo, dysfunkcyjna rodzina lub nieszczęśliwe małżeństwo to przykłady sytuacji, które mogą powodować przewlekły stres. Pojawia się on wtedy, gdy osoba nie widzi sposobu na uniknięcie swoich stresorów i przestaje szukać rozwiązań. Traumatyczne przeżycie we wczesnym okresie życia również może przyczynić się do powstania przewlekłego stresu.

Przewlekły stres utrudnia organizmowi powrót do normalnego poziomu aktywności hormonu stresu, co może przyczynić się do problemów w następujących systemachZaufane źródło:

sercowo-naczyniowy

oddechowy

sen

immunologiczny

rozrodczy

Stały stan stresu może również zwiększyć ryzyko wystąpienia u danej osoby cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. Depresja, lęk i inne zaburzenia psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego (PTSD), mogą rozwijać się, gdy stres staje się przewlekły.

Przewlekły stres może trwać niezauważony, ponieważ ludzie mogą przyzwyczaić się do uczucia pobudzenia i beznadziejności. Może stać się częścią osobowości jednostki, czyniąc ją stale podatną na skutki stresu niezależnie od scenariuszy, które napotykają.

Ludzie z przewlekłym stresem są zagrożeni ostatecznym załamaniem, które może prowadzić do samobójstwa, gwałtownych działań, ataku serca lub udaru.

Przyczyny

Ludzie różnie reagują na sytuacje stresowe. Co jest stresujące dla jednej osoby może nie być stresujące dla innej, i prawie każde wydarzenie może potencjalnie powodować stres. Dla niektórych ludzi, samo myślenie o wyzwalaczu lub kilku mniejszych wyzwalaczach może powodować stres.

Nie ma żadnego możliwego do określenia powodu, dla którego jedna osoba może czuć się mniej zestresowana niż inna w obliczu tego samego stresora. Choroby psychiczne, takie jak depresja, lub narastające poczucie frustracji, niesprawiedliwości i niepokoju mogą sprawić, że niektórzy ludzie czują się zestresowani łatwiej niż inni.

Wcześniejsze doświadczenia mogą wpływać na to, jak dana osoba reaguje na stresory.

Powszechne ważne wydarzenia życiowe, które mogą wywołać stres, to m.in:

problemy z pracą lub przejście na emeryturę

brak czasu lub pieniędzy

żałoba

problemy rodzinne

choroba

przeprowadzka

związki, małżeństwo i rozwód

Inne powszechnie podawane przyczyny stresu to:

aborcja lub utrata ciąży

jazda w dużym ruchu ulicznym lub strach przed wypadkiem

obawa przed przestępczością lub problemami z sąsiadami

ciąża i bycie rodzicem

nadmierny hałas, przeludnienie i zanieczyszczenie środowiska

niepewność lub oczekiwanie na ważny wynik.

Niektórzy ludzie doświadczają ciągłego stresu po traumatycznym wydarzeniu, takim jak wypadek lub pewien rodzaj nadużycia. Lekarze będą diagnozować to jako PTSD.

Ci, którzy pracują w stresujących zawodach, takich jak wojsko lub służby ratownicze, będą mieli sesję debriefing po poważnym incydencie, a służby medycyny pracy będą monitorować je pod kątem PTSD.

Symptomy i powikłania

Fizyczne skutki stresu mogą obejmować:

pocenie się

ból w plecach lub klatce piersiowej

skurcze lub rozkurcze mięśni

omdlenia

bóle głowy

drgawki nerwowe

uczucie szpilek i igieł.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *