Recent News
Rekiny wielogłowe

Na potrzeby eksperymentu Maxey zlecił wykonanie na zamówienie miernika do pomiaru siły ugryzienia rekina. Zaprojektował go tak, aby był wystarczająco czuły, aby uzyskać dokładne odczyty, ale wystarczająco wytrzymały, aby wytrzymać potężne szczęki. Następnie na Bahamach użył przynęty, aby zachęcić rekiny do ugryzienia miernika.

Maxey i jego zespół uzyskali 505-funtowy odczyt od 11-stopowego młota i 864-funtowy odczyt od dziewięciostopowego rekina tygrysiego. Pomimo tego, że był o dwie stopy mniejszy od młota, rekin tygrysi miał siłę ugryzienia wyższą o 70 procent. (Przeczytaj o najbardziej fascynujących odkryciach rekinów z ostatnich 10 lat).

Huber mówi, że tego właśnie oczekiwałby na podstawie swoich modeli matematycznych.

Rekiny wielkogłowe (na zdjęciu, zwierzę na Bahamach) to największy gatunek młota, osiągający długość prawie 20 stóp.

Rekiny tygrysie – nazywane czasem koszami na śmieci w morzu – są nie tylko bardziej agresywne, ale też słyną z jedzenia niemal wszystkiego, w tym żółwi morskich. Owijając swoje wielkie usta wokół ofiary, potrząsają głową, by przepiłować twardą skorupę żółwia. Młoty potrzebują znacznie mniej siły, chwytając swój posiłek – w tym płaszczki i kałamarnice – jednym szybkim ugryzieniem.

Chociaż rekiny mogą mieć ogromną siłę ukąszenia, to często jest to „zasługa ich gigantycznych rozmiarów” – mówi Huber. Biorąc pod uwagę rozmiar ciała, ich siła ugryzienia jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi zwierzętami, takimi jak hipopotam (1 827 funtów) czy krokodyl słonowodny, którego ugryzienie o wadze 3 748 funtów jest najsilniejsze w całym królestwie zwierząt.

Ponieważ mają „usta pełne noży do steków”, mówi, że duże rekiny nie potrzebują silnego ukąszenia, aby zdobyć pożywienie.

Jak szybko może płynąć mako?

W kolejnym filmie dokumentalnym, Andy Casagrande próbował uchwycić prędkość rekina mako – uważanego za jednego z najszybszych rekinów na świecie.

Mako – czasami nazywane gepardami głębin – mają „kształt torpedy”, mówi Marianne Porter, biolog, która bada biomechanikę rekinów na Florida Atlantic University. Są „smukłe i opływowe” aż do ich „doskonałego małego czubka” nosa, który jest idealny do przebijania się przez wodę, mówi. Są również napędzane przez ich potężny, półksiężycowaty ogon.

Chociaż istnieją niepotwierdzone doniesienia, że mako pływają z prędkością 43 mil na godzinę, Casagrande miał nadzieję być pierwszym, który ostatecznie zarejestruje ich maksymalną prędkość.

W nowatorskim eksperymencie u wybrzeży San Diego, Casagrande nakłonił rekina mako do pogoni za przynętą w kształcie ryby, a następnie śledził go superszybkim dronem wyposażonym w GPS. Rekin potrzebował dwóch sekund, aby przepłynąć 72 stopy (0,01 mili) mierzone przez pływającą linijkę, co stanowiło prędkość 24,54 mil na godzinę. Eksperyment potwierdził metodę Casagrande’a, ale prędkość jest bardzo mało prawdopodobna, aby być najszybszą mako. (Przeczytaj, jak łuski rekinów nadają im prędkość).

Chociaż rozczarowany, Casagrande rozumie, dlaczego nikt jeszcze nie zarejestrował ostatecznej najwyższej prędkości mako. „To jest prawie niemożliwe. Prawie” – mówi w odcinku.

Wyzwania związane z badaniami nad rekinami

Zarówno Huber, jak i Porter ostrzegają, że trudno jest określić maksymalną prędkość lub siłę ugryzienia jakiegokolwiek zwierzęcia.

Na przykład, dobrowolne siły ugryzienia dzikich rekinów są prawdopodobnie „dramatycznie niedoszacowane”, mówi Huber, ponieważ oferowanie im przynęty „nie jest realistycznym scenariuszem drapieżnictwa”.

„Tak, rekiny będą gryźć, ale nie ma powodu, dla którego muszą się wysilać do najwyższego poziomu wydajności”.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *